23 grudnia 2024 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił decyzję środowiskową Dyrektora Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOS) w Bydgoszczy dla projektu budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie. To kluczowy dokument, którego brak uniemożliwia dalsze procedowanie tej inwestycji, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę.
Fakt ten sprawił, że senator Nowej Lewicy z Włocławka Stanisław Pawlak zwrócił się z apelem do wszystkich parlamentarzystów regionu Kujaw i Pomorza o wspólne zaangażowanie w doprowadzenie do budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie. Apel otrzymali także samorządowcy.
Wezwanie do działania wynika także z troski senatora o rozwój i bezpieczeństwo lokalnej społeczności oraz przeciwdziałanie wyzwaniom wyznaczanym przez zmiany klimatyczne oraz dotykający region problem suszy.
Senator S. Pawlak pisze w swoim apelu: Region kujawsko-pomorski od wielu lat zabiega o wybudowanie kolejnego stopnia na Wiśle poniżej Włocławka w miejscowości Siarzewo. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z grudnia 2000 r. potwierdziła konieczność budowy drugiego stopnia wodnego dla wzmocnienia pracującego blisko od 60 lat stopnia we Włocławku.
Niestety, kolejne rządy nie podejmowały realizacji tej inwestycji. Budowa zapory w Siarzewie była istotnym elementem przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 10 października 2023 roku programu “Zagospodarowanie Dolnej Wisły".
Inwestycja miała podnieść bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, przeciwdziałać suszy oraz wspierać lokalną gospodarkę. Planowano, że nowa zapora stanie się wsparciem dla pracującego stopnia we Włocławku. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wielokrotnie uchwalał stanowiska w tej sprawie. Pogarszający się stan pracującego stopnia wodnego we Włocławku budzi obawy mieszkańców Włocławka i terenów wzdłuż Wisły.
Senator interweniował w tej sprawie 10 października 2024 r., kierując do Ministra Infrastruktury swe oświadczenie i pytając na jakim etapie jest przygotowanie budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie.
Nowy stopień wodny w Siarzewie to inwestycja kluczowa dla regionu:
- dla bezpieczeństwa mieszkańców gmin położonych nad Wisłą;
- zmniejszy ona zagrożenie powodziowe oraz ograniczy erozję dna Wisły;
- powstanie dużego zbiornika retencyjnego jest też bardzo ważne dla rolnictwa wobec stepowienia Kujaw;
- wybudowana elektrownia wodna stanowić będzie ponadto czyste źródło energii.
Poniżej pełny tekst apelu oraz wykaz adresatów, do których senator Stanisław Pawlak zwrócił się o wsparcie starań o tę inwestycję i działania prawne:
W zamieszczonym linku TUTAJ jest także odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysława Koperskiego z dnia 2 grudnia 2024 roku na wspomniane oświadczenie senatora S. Pawlaka. Z tej odpowiedzi wynika, że inwestycja – "budowa stopnia wodnego w Siarzewie" nie jest zagrożona.
Dlatego niezrozumiałe jest cofnięcie decyzji środowiskowej przez GDOŚ, które de facto uniemożliwia uzyskanie zezwolenia na budowę.
Fot.: q4.pl, grafika: FB senatora S. Pawlaka
Opr. nim, 2 stycznia 2025 r.