27 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętnia ono zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919, a przypada w rocznicę wybuchu insurekcji. W województwie kujawsko-pomorskim rocznice Powstania Wielkopolskiego były obchodzone od dawna. W Bydgoszczy w 1986 roku odsłonięto Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
To właśnie pod tym pomnikiem dziś, w rocznicę wybuchu powstania złożone zostały wiązanki kwiatów.
W delegacji – poseł ziemi bydgoskiej JAN SZOPIŃSKI, wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, dyrektorka biura poselskiego BEATA KRAJEWSKA oraz społeczny asystent posła ROBERT GABINECKI.
„ (…) Walki rozpoczęły się w Poznaniu, do którego dzień wcześniej przyjechał Ignacy Jan Paderewski.
W stolicy Wielkopolski napięcie narastało już od dłuższego czasu. Dokładny przebieg granic między Niemcami a odrodzoną Polską nie był jeszcze ustalony. W mieście stacjonowali żołnierze niemieccy, ale polskie organizacje niepodległościowe dążyły do przejęcia władzy.
Przyjazd Paderewskiego, któremu władze pruskie próbowały ze wszystkich sił zapobiec, zaognił sytuację. Manifestacje polskie i niemieckie przerodziły się w regularne walki. By zapanować nad powiększającym się chaosem, Polacy powierzyli dowodzenie kapitanowi Stanisławowi Taczakowi.
Na początku stycznia 1919 roku Poznań znalazł się w polskich rękach. Zryw rozlał się już wówczas po całej dzielnicy. Armia powstańcza zgromadziła w krótkim czasie 100 tysięcy ochotników. Dzięki ich wysiłkowi, popartemu staraniami polskiej dyplomacji na konferencji wersalskiej, Wielkopolska znalazła się w granicach II Rzeczpospolitej.
Więcej o powstaniu: TUTAJ
Więcej o pomniku w Bydgoszczy na stronie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego: TUTAJ
opr. nim, 27 grudnia 2021 r.